Biedronka-Wybór Sommeliera-D’Aragon Old Vine Garnacha 2014

D’Aragon Old Vine Garnacha 2014 w cenie 16,99 zł

Hiszpańskie wino z firmy Grandes Vines y Vinedos to pierwsze, od kilku miesięcy wino, polecane przez sommeliera Biedronki, które mi autentycznie smakuje. Nie mogę powiedzieć, że to jest jakieś wybitne wino, ale jeśli chodzi o „pijalność”, jest to jedno z najlepszych na tynku.

Oczywiście w tym segmencie cenowym!! Do 20 zł.

Można by powiedzieć, że po raz pierwszy, to co jest napisane na kontretykiecie pokrywa się z tym, co mamy w butelce. W nosie i ustach malinowo-wiśniowa konfitura z ziołowymi akcentami. Rozmaryn, tymianek, papryka, goździki. Miękkie i aksamitne. Dobra kwasowość, która powoduje, że pije się lekko i przyjemnie. Jednak nie jest wodniste. Brak wrażenia sztuczności. Idealnie pasuje do kurczaka pieczonego w ziołach.

Po kilku tygodniach przerwana hegemonia Lidla.

Grandes Vinos y Bodegas produkuje dobre wina „komercyjne”. Gładkie, owocowe, o średniej budowie. Dodatkowo na jakość wina z pewnością pozytywnie wpłynęło to, że krzewy, z których pozyskano winogrona, mają ponad 40 lat. Jest mniejsza wydajność z hektara i większa koncentracja owocu w winogronach. Od dłuższego czasu nie było takiego wina na półkach Biedronki.

Na zdrowie!!

 

21 uwag do wpisu “Biedronka-Wybór Sommeliera-D’Aragon Old Vine Garnacha 2014

 1. Czy dobrze rozumiem, że chodzi o producenta z D.O Cariñena?
  Czy może ktoś pochodzący z Valparaiso zrobić naprawdę udaną Garnachę w takim miejscu?
  D’Aragon Old Vine Garnacha może być tylko wstępem do poznania szczepu tego szczepu. Nic więcej! Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Wino oczywiście cieszy Panie Krzysztofie. Próbowałem rocznik 2012, który spodobał się chyba Tanzerowi. Bardzo przyjemny, z mocnym owocem w nosie i ustach, fajną kwasowością i odrobiną anyżu, który tak często spotykałem w Hiszpanii. Mięta też jest w moich notatkach. Lekka nadwaga troszeczkę zbyt intesywnych tanin w swoim momencie. Jak na mój gust winko potrzebowało odrobinę więcej spokoju w butelce. Zdecydowanie mogło się podobać na pierwszy rzut oka.
  Ale! Tu wyjaśniam stanowczo. To co pan Krzysiek z tak wielką pasją opisuje na swoim ciekawym blogu to Wielki Przemysł (Grand Industry). To ma do dobrej Garnachy tyle co koń do koniaka! Mnie ten styl wcale nie idzie. To, z czym mamy do czynienia w tym konkretnym przypadku to charakter win które enolog wytwórni wystudiował intensywnie w odległym Chile. To jest Nowy Świat szanowni państwo.
  Że jest to Leader wielkiej/masowej sprzedaży? Tak. Że się sprzedaje? Oczywiście wszędzie. Nawet więcej w świecie niż w samej Hiszpanii. Że się podoba wielu forasteros? Nie mam najmniejszego złudzenia co do tego faktu. Ale to nie jest dobra Garnacha by się nią głośno zachwycać panie Krzyśku.
  Teraz Pan zrozumie lepiej drżenie moich palców na klawiaturze poprzedniego wieczoru:)
  Pozdrawiam serdecznie.
  PS.
  Czy zahaczył Pan kiedyś w swoich wojażach szerzej o Aragonię?

  Polubienie

  1. Dziękuję za ciekawy i trafny komentarz. Cieszę się, że wino „cieszy”. Bo takie było moje zadanie. Uderzył Pan w czułą nutę, tzn. relatywizm. Ja zachwycam się smacznym winem z Biedronki za 16,99 zł. Wyborem sommeliera. Winem, które Biedronka kupiła w ilości 150 tys. butelek? Nie Garnachą. Czy to jest smaczna Garnacha, Merlot, czy Syrah jest dla mnie w tym momencie bez znaczenia i myślę, że także dla 95% odwiedzających Biedronkę czy Lidla? Co można obecnie znaleźć w Biedronce lepszego? Czytaj, smaczniejszego? Ja to piszę dla konsumenta, który i tak kupi jakieś wino w Biedronce, tylko trafi na gorsze. Czytaj mniej smaczne. I tylko tyle. Smaczne, tzn. dostarczające pijącemu przyjemności. Oczywiście zahaczałem wielokrotnie o Aragonię, bo jest na drodze z Barcelony na zachód. Uważam, że w Carinena produkują najlepsze wina w relacji jakość/cena w całej Hiszpanii. Może niedługo coś będę mógł polecić. Importowałem „Garnachę” z Montsantu i Prioratu, a to jest Garnacha w najlepszym wydaniu. Najlepszym winem z Garnachy jakie piłem w życiu był Teixar 2008. Tego nie da się porównać. Kiedyś zajmowałem się importem i wyszukiwaniem najlepszych win. Teraz zajmuję się innym aspektem. Taki sam przypadek będziemy mieli dzisiaj. Polecam wino Riesling Grand Cru z Alzacji. Za 39,99 zł. Wczoraj porównałem to wino do Rieslinga z Mozeli od winiarza, który jest obecnie jednym z największych odkryć tego regionu. Niedługo go zaprezentuję. No i różnica jest ogromna. I co, wobec tego mam nie polecać wina z Lidla? To co mam polecić klientowi z Lidla? Coś, czego tam nie ma? Panie Wojtku, mam nadzieję, że doczeka się Pan na moim blogu również recenzji win wyższej klasy w bardzo dobrych cenach. Porównanie konia do koniaku to była przesada. Koniak nie jest nawet zwierzęciem. Dobrze się rymuje, ale nie oddaje idei. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

 3. Jeszcze raz powtarzam, nie dziękować. Sam Pan się prosił o ripostę na blogu. Sommelier z Biedronki wybiera to, na co mu szefostwo pozwoli w swoich planych, i co zna. A co zna to nie wiemy. I dobrze. My skolei możemy tu sobie na Pańskim blogu pooglądać trochę szerzej te hiszpańskie krajobrazy z Garnachą w tle, zawsze gdy szanowna małżonka Krzysztofa nie wniesie większych obiekcji ze względu na podnoszące się czerwone wskaźniki zdrowia, oczywiście!

  Polubienie

 4. -. .. . … .- — — .– .. – . .-. –.. . -.-. –.. -.– … .-.- .– … –.. ..-.. -.. –.. .. . –..– .- .-.. . .– .. ..-.. -.- … –.. — …-… -.-.. .-.. ..- -.. –.. .. -. .. –. -.. -.– … .. ..-.. — -. .. -.-. …. -. .. . -.. — .– .. .

  http://morse.compelo.com/

  Polubienie

 5. Ułomności tłumaczenia w generatorze Morsa, panie Krzysztofie.
  Niesamowite rzeczy są wszędzie, ale większość ludzi nigdy się o nich nie dowie.
  To miało być zdanie o naszej Garnachy.
  Ps.
  Czy my to słowo możemy tak sobie dowolnie odmieniać? Może jest ktoś na blogu bardziej obyty w tych sprawach kto pomógłby nam wytłumaczyć zasady enologicznej gramatyki?

  Polubienie

 6. A ja tak sobie głośno myślę u pana na blogu, że pokazywanie Garnachy z tej części regionu jest ukłonem w stronę szerokich mas, które nigdy nie będą wiedziały o czym my tutaj mówimy. To trzeba by najpierw przedstawić z innych całkiem stron i ewentualnie dopiero później zerknąć co i jak się w tej Cariñena wyrabia. Garnacha w Hiszpanii ma trzy ulubione miejsca: Campo de Borja, Sierra de Gredos i Priorat. I to właśnie tam musielibyśmy się wybrać na wspólną wycieczkę w poznawczych celach.

  Polubienie

  1. Pierwszy raz Garnachy próbowałem w Toro w Vina Bajoz w roku 2001. Nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi na konkretny szczep. Raczej na jakość wina. Bez rozróżniania czy to jest Ganrancha, czy Tempranillo. Konkretnie na szczep Garnacha zwróciłem uwagę w Dolinie Rodanu. Zwłaszcza kiedy testowałem Châteauneuf-du-Pape. Mnie te wina nie smakowały. Nie rozumiałem, dlaczego inni się tak tymi winami zachwycają. Mnie ich Garnacha nie zachwycała. Dopiero kiedy spróbowałem Garnachy z Montsant pokochałem ten szczep. Niestety ostatnio mam mniej szans na picie dobrej Garnachy. Muszę się poprawić. Pozdrawiam

   Polubienie

 7. Jeszcze jedno panie Krzysztofie. Warto by najpierw określić czego my będziemy szukać, bowiem odnoszę wrażenie że znaczna część smakoszy szczepu Garnacha niekoniecznie dobrze poznała wina tej kategorii.
  To trzeba napisać w osobnym zdaniu.
  Aromaty i smaki typowe dla Garnacha Tinta idą z owoców porzeczek, malin i fig. Jest jeszcze liść laurowy, anyż, czarny pieprz i lukrecja, które dopełniają nam charakter win tworzonych z tej odmiany. Za tym wachlarzem będziemy w kolejnych dniach przepatrywać wszystkie kąty Hiszpanii.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 8. Jest oczywiste, że dla dobra innych ewentualnych lektorów, jak również naszego pełnego zrozumienia tego co tu napiszemy należałoby w naszej rozmowie porzucić wszystkie inne złożone sposoby komunikacji.
  -.-. –.. -.– .–. .- -. … .. ..-.. –.. –. .- -.. –.. .-
  Pytałem wcześniej pana o Aragonię, tą z drogi wiodącej z nadmorskiej Barcelony na zachód. Czy można się jeszcze mocniej dopytać, co pan Krzysztof widział przez okno swojego samochodu w czasie podróży?

  Polubienie

   1. Pomimo upływu lat pozostaje Pan uważnym obserwatorem. Do Aragonii nasi zazwyczaj nie jeżdżą, bo jak słyszałem niejednokrotnie z ust wielu osób, nie ma po co. I jest w tym trochę prawdy. Czerwone, suche pola robią wrażenie pejzażu znanego nam z fotografii Marsa. A jednak, tam również toczy się życie, chociaż niekiedy można je tylko instynktownie wyczuć. Jadąc samochodem widzi się w pierwszym momencie prawie wymarłe miasteczka i wioski. W tym oddalonym od świata zakątku króluje wszechogarniająca cisza i zaskakuje każdego nowego przybysza mocno czerwonawy wachlarz kolorów ziemi. Właśnie tam, w dzikim i ognistym pejzażu, gdzie życie przepycha się do przodu łokciami, owoce Garnachy potrafią pokazać to, co mają w sobie najcenniejszego. A jakie wina z tego wychodzą? Ale nie wszędzie.To trzeba koniecznie spróbować i porównać, by poznać naszą Garnachę.

    Polubienie

 9. Cariñena, panie Krzysztofie można by określić historyczną kolebką tego szczepu. Niektórzy twierdzą nawet że stamtąd pochodzi. Niestety nie posiada już w swoim portofolio żadnego wielkiego wina z Garnachy. Powód jest prosty. Masowa i tania produkcja dla wielkich sieci handlowych całego świata zjechała jakość produktów tego regionu mocno w dół. Możemy się razem zachwycać Old Vine, ale są to dolne progi tego szczepu, bez względu na to jak ładnie udałoby się nam wspólnie opisać wino z czerwonej Biedronki. Jest smaczne i bogate, przyznaję, i nawet zyskuje nagrody. Jednak nic więcej. Mówią o Garnachy stamtąd że jest martwa. I jeszcze jedno mówią, a mianowicie że wiele osób przyłożyło rękę do śmierci tego szczepu w tamtejszym regionie, aż w końcu umarła już sama, w spokoju i samotności.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s